Alle briefings

Belastingen & btwRegelgeving

VAPZ 2026: stort vóór 31 december, nieuw maximum € 4.251,39

Uw VAPZ voor 2026 moet uiterlijk op 31 december bij uw instelling zijn. Nieuw plafond 8,50%, tot € 4.251,39 (sociaal VAPZ € 4.891,60).

Door Artem Kuznetsov, oprichter

Gepubliceerd
Geverifieerd

Lees als

Wat nu telt

Nu van kracht
Wet van 20 juli 2026 (BS 12 oktober 2026): VAPZ-plafond 8,50% (sociaal 9,78%) voor 2026, tot € 4.251,39 of € 4.891,60. Open voor het bijberoep met bijdragen op minstens € 1.922,16.
Volgende datum
31 december 2026: de premie voor 2026 moet op de rekening van de instelling staan. Latere stortingen tellen voor 2027.
Grootste impact
Bij een referte-inkomen van € 40.000 stijgt het maximum voor een gewoon VAPZ van € 3.268 naar € 3.400; aan het plafond van € 4.086,34 naar € 4.251,39.
Actie vandaag
Vraag uw instelling naar uw maximum 2026 aan 8,50%, stort bij als u aan 8,17% gefactureerd werd, en betaal in de eerste helft van december.

Bronnen

  1. 01Wet van 20 juli 2026 tot wijziging van de programmawet (I) van 24 december 2002, BS 12.10.2026, numac 2026007037
  2. 02Kamer van volksvertegenwoordigers, stuk 56-1611/001: wetsontwerp en memorie van toelichting
  3. 03Programmawet (I) van 24 december 2002, art. 42, 44 en 46: VAPZ
  4. 04Circulaire FOD Financiën 2026/C/93 (15 oktober 2026): maximaal aftrekbare VAPZ-bijdrage voor 2026
  5. 05Xerius: VAPZ-maxima en voorwaarden (pagina van een instelling)

Stort uw VAPZ voor 2026 zo dat het bedrag uiterlijk op 31 december 2026 op de rekening van uw pensioeninstelling staat. Een wet die op 12 oktober 2026 verscheen, verhoogt het plafond voor dit jaar tot 8,50% van uw referte-inkomen, met een maximum van € 4.251,39 voor een gewoon VAPZ, en tot 9,78%, met een maximum van € 4.891,60, voor een sociaal VAPZ. Kreeg u een premievervaldagbericht aan de oude 8,17%, dan kunt u nog bijstorten voor het jaareinde.

Dezelfde wet stelt het VAPZ open voor zelfstandigen in bijberoep die sociale bijdragen verschuldigd zijn op minstens € 1.922,16 inkomen. Kon u vroeger geen VAPZ afsluiten omdat uw bijberoep te weinig opbracht, bekijk het dan dit jaar opnieuw.


Hoeveel kan ik voor 2026 in mijn VAPZ storten?

Het plafond is een percentage van uw referte-inkomen, met een absoluut maximum:

PercentageMaximum 2026Voor de nieuwe wet
Gewoon VAPZ8,50%€ 4.251,398,17%, € 4.086,34
Sociaal VAPZ (met solidariteitsluik)9,78%€ 4.891,609,40%, € 4.701,54

Uw referte-inkomen is het inkomen waarop uw voorlopige sociale bijdragen voor 2026 berekend worden: normaal uw netto belastbaar beroepsinkomen van drie jaar geleden, geherwaardeerd. Bent u recent gestart, dan is het het minimuminkomen waarop uw bijdragen berekend worden. Uw sociaal verzekeringsfonds of uw VAPZ-instelling kan u het bedrag geven.

Het absolute maximum is wat 8,50% (of 9,78%) oplevert op een referte-inkomen van € 50.016,36. Boven dat inkomen geldt het plafond.


Wat betekent dat in euro?

Drie voorbeelden, telkens met een referte-inkomen dat al geherwaardeerd is:

  • Referte-inkomen € 40.000. Gewoon VAPZ: tot € 3.400 (aan 8,17% was dat € 3.268). Sociaal VAPZ: tot € 3.912 (was € 3.760).
  • Referte-inkomen € 60.000. Dat ligt boven het plafond, dus € 4.251,39 voor een gewoon VAPZ of € 4.891,60 voor een sociaal VAPZ: € 165,05 of € 190,06 meer dan de oude maxima.
  • Bijberoep, referte-inkomen € 8.000. Nu toegelaten, op voorwaarde dat de bijdragen verschuldigd zijn op minstens € 1.922,16. Gewoon VAPZ tot € 680, sociaal VAPZ tot € 782,40.

De premie is aftrekbaar van uw beroepsinkomen. Aan het hoogste tarief van 50% bespaart € 3.400 VAPZ u € 1.700 personenbelasting, plus de aanvullende gemeentebelasting op dat bedrag. Omdat de premie uw netto beroepsinkomen verlaagt, verlaagt ze ook het inkomen waarop uw definitieve sociale bijdragen voor 2026 berekend worden.


Wanneer moet de storting binnen zijn?

De aftrek volgt het jaar waarin u betaalt. Om voor 2026 mee te tellen, moet de premie uiterlijk op 31 december 2026, een donderdag, op de rekening van uw instelling staan. Een overschrijving die u op de laatste dag verstuurt, komt misschien pas in januari aan en telt dan voor 2027, niet voor 2026. Betaal in de eerste helft van december.

Wat u boven uw maximum voor 2026 stort, is niet aftrekbaar.


Ik ben zelfstandige in bijberoep. Kan ik nu een VAPZ afsluiten?

Ja, als uw sociale bijdragen berekend worden op minstens € 1.922,16 jaarlijks beroepsinkomen, het bedrag voor 2026. Tot deze wet kon een zelfstandige in bijberoep alleen een VAPZ opbouwen als hij minstens de minimumbijdragen van een zelfstandige in hoofdberoep betaalde. Wie pas gestart is in bijberoep, voorheen uitgesloten, komt nu ook in aanmerking onder dezelfde voorwaarde.

De wet bepaalt ook uitdrukkelijk dat u altijd de minimumpremie mag storten, ook als het percentage minder oplevert. Verschillende instellingen leggen dat minimum op € 100.


Wat doe ik voor 31 december 2026?

  1. Vraag uw instelling naar uw maximum voor 2026 aan 8,50% (of 9,78%). Een premievervaldagbericht van voor oktober kan nog 8,17% vermelden.
  2. Beslis hoeveel u wilt storten. Een VAPZ wordt uitbetaald bij uw pensioen; stort dus enkel geld dat u tot dan niet nodig hebt.
  3. Betaal tijdig, zodat de premie uiterlijk op 31 december 2026 op de rekening van de instelling staat.
  4. Bent u zelfstandige in bijberoep, ga dan na of uw bijdragen verschuldigd zijn op minstens € 1.922,16, en sluit in dat geval dit jaar een VAPZ af.
  5. Zorg dat uw sociale bijdragen voor 2026 betaald zijn. Kreeg u voor een deel van het jaar vrijstelling van bijdragen, dan is de premie voor dat jaar in principe niet aftrekbaar; uw fonds kan dat bevestigen.

Hoe de sociale bijdragen zelf berekend worden, leest u in de gids over Belgische sociale bijdragen. De andere data waarop dit jaar geld van uw rekening gaat, staan in de cashflowkalender voor 2026.

De wet van 20 juli 2026 tot wijziging van de programmawet (I) van 24 december 2002 (BS 12 oktober 2026, numac 2026007037) trekt het VAPZ-plafond op van 8,17% naar 8,50% (sociaal VAPZ 9,78%) en stelt het VAPZ open voor zelfstandigen in bijberoep met bijdragen verschuldigd op minstens € 1.922,16. Volgens de memorie van toelichting gelden beide voor het bijdragejaar 2026. Maxima 2026: € 4.251,39 gewoon, € 4.891,60 sociaal. De premie moet uiterlijk op 31 december 2026 op de rekening van de instelling staan.


Welke wet, en vanaf wanneer?

Wet van 20 juli 2026 tot wijziging van de programmawet (I) van 24 december 2002 (FOD Sociale Zekerheid), Kamerstuk 56-1611, aangenomen in plenaire vergadering op 16 juli 2026, bekendgemaakt in het Belgisch Staatsblad van 12 oktober 2026, numac 2026007037.

Art. 4 laat de wet in werking treden op de dag van bekendmaking: 12 oktober 2026. De memorie van toelichting (stuk 56-1611/001, bij art. 4) stelt dat de wijzigingen voor het eerst betrekking hebben op de VAPZ-bijdrage voor het inkomstenjaar 2026, zowel de verhoging van het percentage als de uitbreiding naar het bijberoep, en dat stortingen voor 2026 alsnog verhoogd mogen worden tot de nieuwe maxima.

Wat verandert er in de programmawet?

BepalingWijziging
Art. 44 §2/3, tweede lid, en §2/5 a) en b)8,17% wordt 8,50%
Art. 46 §1 (ongewijzigd)Sociaal VAPZ blijft 15% boven het gewone plafond: 8,50% × 1,15 = 9,775%, afgerond 9,78% (was 9,40%)
Art. 44 §2, nieuw lidLevert het percentage minder op dan de minimumbijdrage van §2/3, dan geldt die minimumbijdrage
Art. 42, 3°, b)De drempel voor het bijberoep verschuift van art. 12 §1, tweede lid, KB nr. 38 (het minimum in hoofdberoep) naar art. 12 §2, eerste lid (de drempel in bijberoep): € 1.922,16 voor 2026
Art. 42, 3°, f)Vervangen; verwijst naar art. 13bis §2, 1°, 2°, 4°, 7° en 9° KB nr. 38. Volgens de memorie laat dit starters in bijberoep (13bis §2, 4°), voorheen uitgesloten, toe onder dezelfde voorwaarde van € 1.922,16

De memorie voegt toe dat zelfstandigen in hoofdberoep die art. 37 ARS (KB van 19 december 1967) genieten en zo gelijkgesteld worden met het bijberoep, onder dezelfde drempel worden toegelaten.

Wat zijn de maxima voor 2026?

PercentageAbsoluut maximum 2026Vorig bedrag 2026
Gewoon VAPZ8,50%€ 4.251,39€ 4.086,34 (8,17%)
Sociaal VAPZ9,78%€ 4.891,60€ 4.701,54 (9,40%)

Het percentage geldt op het inkomen waarop de voorlopige bijdragen 2026 berekend worden, in principe het netto belastbaar beroepsinkomen van drie jaar eerder, geherwaardeerd. De absolute maxima stemmen overeen met een referte-inkomen van € 50.016,36. Dit zijn de bedragen die de instellingen nu toepassen; de FOD Financiën verving zijn eerdere bedragen voor 2026 (circulaire 2026/C/53) door circulaire 2026/C/93 van 15 oktober 2026.

Rekenvoorbeelden

Referte-inkomenGewoon VAPZSociaal VAPZ
€ 40.000€ 3.400 (was € 3.268)€ 3.912 (was € 3.760)
€ 60.000 (begrensd)€ 4.251,39 (+ € 165,05)€ 4.891,60 (+ € 190,06)
€ 8.000, bijberoep€ 680€ 782,40

Aan een marginaal tarief van 50% verlaagt een premie van € 3.400 de personenbelasting met € 1.700, voor de aanvullende gemeentebelasting. De premie verlaagt ook het netto beroepsinkomen, en daarmee de basis van de definitieve sociale bijdragen 2026.

Betaaldatum en aftrek

  • De premie is aftrekbaar als sociale bijdrage in het jaar van betaling. Voor 2026 moet ze uiterlijk op 31 december 2026 (een donderdag) op de rekening van de instelling staan. Komt ze later binnen, dan schuift ze naar 2027.
  • Wat boven het maximum voor 2026 gestort wordt, is niet aftrekbaar.
  • De aftrek veronderstelt dat de sociale bijdragen van de klant in orde zijn. Voor een jaar met vrijstelling van bijdragen is de premie in principe niet aftrekbaar; de instellingen controleren dat voor ze het fiscaal attest afleveren.

Voor het dossier

  • Klanten die voor 12 oktober 2026 een premievervaldagbericht aan 8,17% kregen: herbereken aan 8,50% (of 9,78%) en stel een bijstorting voor 31 december voor.
  • Klanten in bijberoep, ook starters, met bijdragen verschuldigd op minstens € 1.922,16: voor 2026 nieuw in aanmerking.
  • Noteer de datum waarop de instelling de premie boekte, niet de datum van de overschrijving.
  • Verwijst een klant naar een oudere pagina of een vervaldagbericht met 8,17% of € 4.086,34 voor 2026, wijs dan op de wet in het Belgisch Staatsblad van 12 oktober 2026.

De berekening van de bijdragen staat in de gids over Belgische sociale bijdragen; de data rond het jaareinde in de cashflowkalender voor 2026.